КЛИНИЧНА КАРТИНА
Начални симптоми при възникване на болестта
Болестта може да се предшества от различни нехарактерни оплаквания, които се срещат не само при ЮИА и ревматичните, но и при други възпалителни болести:
- обща отпадналост
- лесна уморяемост
- температура
- ставни, мускулни и сухожилни болки
- намаление на апетита.
Детето отслабва на тегло. Става раздразнително и напрегнато психически без видима причина. При част от децата се появява обрив по тялото, ръцете и краката, включително по дланите и ходилата, увеличават се лимфните възли, далакът и черният дроб.
Възможно е да се развие:
- перикардит и/или миокардит (възпаление на обвивката на сърцето и/или на сърдечния мускул)
- пневмония
- по-рядко възпаление на бъбреците.
При лабораторното изследване се установява леко изразена анемия, увеличение на белите кръвни клетки и ускорена СУЕ, но и те не са характерни само за ревматичните, а за много други болести.
По описаните симптоми и промени на лабораторните показатели не може да се постави със сигурност диагнозата ЮИА. Поставя се при появата на
Основните симптоми на болестта. Това са:
- Артрит на една, няколко или много стави на ръцете и/или на краката – подуване, леко затопляне и леко зачервяване на ставите.
Най-често се засягат коленните, гривнените, глезенните и лакътните стави едностранно или двустранно симетрично, като при РА. Отеклите стави са болезнени и сковани при покой и по-силно при движение. Поради болката се променят стоежът и походката на детето. То не може да участва пълноценно в игрите с връстниците си, често заема неестествена поза на ръцете или краката, за да облекчи възпалените и оболени стави.
При децата ставните болки са по-слаби в сравнение с тези при възрастните болни от артрит.
- Освен ставните, характерни са и болките в меките тъкани – сухожилията, залавните им места към костите, мускулите и т.н.
- При някои от болните деца се засяга и гръбначният стълб самостоятелно или в съчетание с възпаление на ставите на ръцете и краката, картина, наподобяваща тази на болестта на Бехтерев при възрастните.
- Типичните за РА ставни деформации се развиват в напредналите стадии на болестта, предимно при забавено диагностициране и лечение на болното дете. Описани са подробно в главата, посветена на тази болест.
Често лицето се променя по характерен начин – поради изоставането при развитието, долната част (брадата, устата и носът) е по-малка и несъразмерна спрямо горната (очите и челото).
РАЗВИТИЕ НА БОЛЕСТТА
Най-често болестта започва с:
- повишение на температурата
- поява на обрив по тялото, ръцете и краката
- понякога увеличение на далака и/или черния дроб.
По-късно се появяват:
- болки
- скованост
- оток и
- подуване на ставите.
Понякога болестта започва без началните симптоми направо с проявите на артрита – болка, скованост и оток на една, няколко или рядко на много стави. В редки случаи започва бързо и внезапно с описаните симптоми и за кратко време оформя типичните белези на болестта. Мълниеносното протичане не е характерно за ЮИА.
При ангажирането на една или няколко стави е възможно пълно излекуване без остатъчни прояви.
При част от болните ЮИА има непрекъснат прогресиращ ход.
При момичетата след пубертета болестта по-често еволюира към РА, а при момчетата – към болеста на Бехтерев.
-
Научи още за....
Референции:
1. Коларов, Златимир. Ревматоиден артрит. София: КЛМН, 2011